2 lipca w Toruniu przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości w obecności pana wicepremiera Jarosława Gowina ogłosili podpisanie aktu notarialnego spółki SIM KZN – Toruński. Nowo zawiązana spółka zajmie się budową tanich mieszkań na wynajem w 17 gminach województwa kujawsko-pomorskiego.
- Czego potrzebujemy, aby wyjść naprzeciw mieszkaniowym potrzebom polskich rodzin o średnich dochodach - także tym z mniejszych miejscowości? Odpowiedź jest prosta: dobrej współpracy między rządem i samorządem. Samorządy dysponują gruntami pod budowę, kontrolują proces planowania przestrzennego oraz najlepiej znają potrzeby mieszkańców i lokalny rynek. Zadaniem rządu jest zapewnić odpowiednie przepisy i wsparcie finansowe. Na tych właśnie założeniach oparte są SIMy, czyli spółki realizujące ideę budownictwa społecznego. Ich zadaniem jest budowa mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin.
Przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości wraz z panią minister Iwoną Michałek przez pół roku odwiedzili ponad 60 gmin. Na dzień dzisiejszy 17 z nich przystąpiło do aktu notarialnego powołującego spółkę SIM. Pozostali samorządowcy, zainteresowani dołączeniem do projektu Społecznych Inicjatyw Mieszkalnych, przystąpią do kolejnej spółki SIM, która ma wkrótce zostać powołana w województwie kujawsko-pomorskim.
- Właśnie powstaje pierwsza spółka w województwie, która składa się z 17 samorządów, gotowych przekazać grunty pod inwestycje. Mam nadzieję że wkrótce spotkamy się na otwarciu nowych osiedli mieszkaniowych i powitać ich mieszkańców – zapowiedziała pani minister Iwona Michałek. - Oferta mieszkaniowa Krajowego Zasobu Nieruchomości to fenomen na skalę krajową. Z tego też względu jeszcze w tym roku planujemy powołać kolejną spółkę, która planuje budowę kolejnych 1000 mieszkań. Chcemy wykorzystać potencjał każdego zainteresowanego samorządu, bo program jest szansą dla naszych małych ojczyzn, aby mogły się lepiej rozwijać poprzez zainteresowanie mieszkaniami potencjalnych, przyszłych mieszkańców. Cieszy mnie niezmiernie gotowość włodarzy gmin w naszym województwie do podejmowania ważnych decyzji i przedsięwzięć. Szanowni Państwo obecnie mamy ponad 50 zainteresowanych samorządów, które chcą, aby ich mieszkańcom żyło i mieszkało się w gminie lepiej.
SIM KZN – Toruński docelowo zajmie się budową mieszkań w miastach: Aleksandrów Kujawski, Grudziądz, Lipno, Rypin i Toruń oraz gminach: Aleksandrów Kujawski, Dobrzyń nad Wisłą, Fabianki, Gruta, Jabłonowo Pomorskie, Kowalewo Pomorskie, Lubień Kujawski, Lubraniec, Łysomice, Skępe, Świecie nad Osą, Wielgie. Zgodnie z projektem ma ich w sumie powstać ponad 1200 o umiarkowanym czynszu, przeznaczone na wynajem dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową.
Według prognoz, jeśli zostaną wniesione aporty gruntowe, Spółka SIM KZN Toruński rozpocznie proces inwestycji mieszkaniowych już w drugiej połowie 2022 roku.

Brak załączników.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. piątek, 16 lipiec 2021 11:49 Redaktor Naczelny BIP
Artykuł został zmieniony. piątek, 16 lipiec 2021 11:55 Redaktor Naczelny BIP